top of page

Ters Piramit Tekniği Nedir?

Ters piramit tekniği; haber yazma kurallarından en eski ve genellikle çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu teknik, 1850'li yıllarda Amerikan İç Savaşları sırasında ortaya atılmıştır. O dönemde haberler gazetecilere telgraf aracılığıyla ulaştırılıyordu. Telgraf hatlarında sorunlar oluşmasıyla haberler tam ve doğru aktarılamıyordu. Haberlerin ilk kısmı duyulup geri kalan kısmı anlaşılmadan bağlantı kopması sebebiyle fikir arayışına girdiler ve ters piramit tekniğini bularak bu teknik yöntemini kullanmaya başladılar.


Ters piramit tekniği; en önemli olaydan az önemli olaya doğru sıralanış biçimidir. Yani ilk paragrafa ilgi çekici, haberi okumaya teşvik eden olay yazılır ve bu olayın ilgi çekiciliği daha aza doğru yavaş yavaş azalır. Muhabir ve editörün aracılığıyla okuyucunun ilgisine göre sıralanmaktadır.


Ters Piramit Tekniğinin Uygulanış Biçimi

İlk paragrafta yani giriş kısmında 5N1K sorularından ''Ne? Ne zaman? Nerede? Kim?'' sorularını cevaplar nitelikte cümleler olmalıdır. Bu paragraf haberin özet kısmıdır. Haberin tamamının kısaca ve en özet haliyle anlatıldığı yerdir.


Haberin gövdesinde, haberin neden olduğu sırasıyla açıklanmaktadır. İkinci paragrafta haberde zarar gören tarafın görüşü yansıtılırken, üçüncü paragrafta ise zararın ne olduğu açıklanır. Diğer paragraflarda ise zararı veren taraf tanıtılır, açıklamaya yer verilir.


Kısacası olaylar kronolojik sıraya göre en önemliden daha önemsize doğru sıralanmaktadır.
Ters Piramit Tekniği ile Yazılan Haber Örneği;

Haber Başlığı:

Trafik canavarı bir aileyi yok etti: 4 ölü, 1 yaralı

Giriş:

Eskişehir yolunda meydana gelen trafik kazasında, aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır yaralandı.

Haber Detayı

Alınan bilgiye göre, bu gece saat 01.00 sıralarında, Eskişehir yönünden gelmekte olan, sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen 07 DNP 70 plakalı otomobil, Ankara’ya 38 kilometre kala, aşırı sürat ve dikkatsizlik nedeniyle, 07 PBP 38 plakalı kamyona arkadan çarptı. Kazada, otomobilde bulunan Ali ve Ayhan Özçelik olay yerinde hayatını kaybederken, ağır yaralanan 1 yaşındaki Anıl ve Zekiye Özçelik(52) kaldırıldıkları Acil Yardım ve Trafik Hastanesi'nde kurtarılamadı. Ağır yaralanarak, Bayındır Tıp Merkezi’ne kaldırılan Melahat Özçelik(34) ise, yoğun bakımda tedavi altına alındı. Öte yandan, kaza yerinden 1 kilometre ileride kamyonu terk ederek kaçan ve kimliği henüz belirlenemeyen şoförün de yakalanmaya çalışıldığı bildirildi.

Kaynakça;

https://www.google.com/search?q=ters+piramit+tekni%C4%9Fi+%C3%B6rnekleri&sxsrf=ALeKk01oqkKbXmO5VLe_ppFVTf7UjvlDiA:1611733624708&tbm=isch&source=iu&ictx

bottom of page