top of page

RUHUMUZUN İLACI KİŞİSEL BAKIM
Kişisel bakım hepimizin bildiği ve hayatımızda sıkça duyduğumuz önemli bir kavramdır. Herkes bir kişinin temiz ve bakımlı olması gerektiğinden bahseder. Kişisel bakım her bireyin yaş, cinsiyet farketmeksizin önem vermesi gereken bir konudur. Hayatımızın sürdürülebilir olması ve kendimizi daha enerjik, mutlu, sağlıklı hissetmemizi sağlayacak en önemli faktördür. Sadece şık giyinip makyaj yapmakla bakımlı olamayız. Bazı ayrıntılara da dikkat etmemiz gerekmektedir. O halde bu ayrıntılara gelin birlikte göz atalım.


Kişisel Bakım Nedir?


Kişisel bakım insanın kendini daha değerli, özgüvenli hissetmesini sağlayan bir süreçtir. İnsanlar kişisel bakım serüvenine doğarak başlar. İnsanın doğması ile birlikte başlayan kişisel bakım serüveni yalnızca bedensel değil aynı zamanda ruhsaldır. Genelde bu kavrama vücut, saç, ağız, diş, el ve ayak dahil edilir. Yani hayatımızı temiz ve bakımlı bir şekilde sürdürebilmemiz için atmamız gereken adımları kişisel bakım kapsamı adı altında açıklayabilmek mümkün. Kişisel bakımın kapsamı, farklı bakım teknikleri ve ürünlerle de genişletilebilir. Vücudun ölü hücrelerden arındırılması, peeling, kuru fırçalama, manikür, cilt gençleştirme, saç keratin bakımı, akne tedavisi, spa masajları ve daha fazla örnekle çeşitlendirilebilir.


Kişisel Bakım ve Hijyen Neden Önemlidir?


Kişisel bakım ve hijyen sağlığımızı korumak için önemli bir husustur. Kişisel bakım ve hijyenimize önem vermez, dikkat etmezsek sağlık açısından birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz. Sadece sağlık açısından değil toplum arasında da hoş bir şekilde karşılanmayız.


Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?


Kişisel bakım ürünleri vücudun ihtiyacı olan, bakımını sağlayan ürünlerdir. Kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilirler. Vücuttaki bakterilerin yok edilmesi ve gözeneklerin rahatlatılması için jel kullanılır. Saç derisini ve saç uçlarını temizlemek için şampuan kullanılır. Dişlerin temiz tutularak çürümesini engellemek için diş fırçası ve macunu kullanılır. Vücut derisinin kuruluğunu önlemek için çeşitli kremler etkili bakım ürünleri arasındadır. El sabunları ve dezenfektanları kalabalık ortamlarda elimizin temas ettiği kişi ya da nesnelerden geçebilecek virüs ve bakterilere karşı etkili koruma sağlarlar.


Kişisel Bakım Türleri Nelerdir?


• Vücut bakımı,

• Saç bakımı,

• Ağız ve diş bakımı,

• El ve ayak bakımı,

• Kıyafet bakımı.


Günlük Kişisel Bakım Rutini Nasıl Olmalı?


Kişisel bakım, insanların sağlıklı olmaları ve güzel görünmeleri için yaptıkları hijyen ritüelleridir. Peki günlük kişisel bakım rutini nasıl olmalı? Hadi hep birlikte inceleyelim.

Her sabah yüzün bol su ile yıkanarak canlandırılması önemlidir. Daha sonra tonik kullanarak gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanır. Sıra geldi en önemli adıma: Cildimizi nemlendirmek ve güneş kremi uygulamak. Bu adım kesinlikle çok önemlidir. Dışarıdan alacağımız zararlı ışınlardan cildimizi iyi bir şekilde korumamız gerekir.


Son olarak bütün bunları göz önüne alırsak daha sağlıklı ve güzel bir yaşam için kişisel bakımımızı ihmal etmemeli, düzenli olarak yapmaya dikkat etmeliyiz.

Sevgilerimle...

bottom of page