top of page

Reklam Dünyasının Kralı David Mackenzie Ogilvy Kimdir?


David Ogilvy, İngiltere’nin Surrey kentinde bulunan bir tarım köyü olan East Horsleyʼde 23 Haziran 1911 tarihinde beş çocuğun dördüncüsü olarak dünyaya gelmiş, daha sonra Amerika’ya göç etmiştir. Üç kız, bir erkek kardeşi bulunan Ogilvy, kitaplarında sadece kız kardeşi Mary ve ağabeyi Francis’ten bahsetmektedir.

38 yaşına kadar reklamcılıkla ilgili yok denecek kadar az bilgisi bulunan Ogilvy, reklam sektörüne atılana kadar onu reklamcılığa iten pek çok işte çalışmıştır. Bunlar; aşçılık, çiftçilik, İngiliz istihbaratı adına ajanlık ve reklamcılıkta bilinen yeteneğinin bu meslekte kazandığını belirttiği fırın satıcılığı. Bu mesleklerden sonra II. Dünya Savaşıʼnın üç yıl ardından 1948 yılında, teknoloji için Slikon Vadisi ne ise reklamcılık için bu anlamı taşıyan Madison Bulvarı’nda reklam ajansını kurmuş ve ajansını kurduğu ilk yıllarda Madison Bulvarı nüfuzluları tarafından dikkate alınmamıştır. Fakat David Ogilvy’den ajansın kuruluşundan on sene sonra 1958’de sektörün önemli dergisi Printer’s Ink tarafından şu sözlerle bahsedilmiştir: “Geçtiğimiz elli yılda, Amerikan reklamcılığı sınırları içinde, kırklarındaki muzip İngiliz David Ogilvy’nin yarattığı sansasyonel etkiyi yaratabilen tek kişi daha çıkmadı. Sadece dokuz yıldır işin içinde olan Dickens karakteri olarak tanımlanabilecek bu renkli kişilik, bir jenerasyonun en çok konuşulan ve reklamı yapılan reklamcısı…” Time dergisi, “Reklam endüstrisinin peşinden en çok koşulan sihirbazı.” cümlesini Ogilvy için kullanmış ve Ogilvy kısa süre içinde sektörde ve iş dünyasında zekasından ve reklamcılık yeteneğinden söz ettirmiştir. Aynı zamanda medya hakkında haberler, analizler ve veriler yayınlayan küresel bir medya markası olan ve sektörün kutsal kitabı olarak kabul edilen Adversiting Age, Ogilvy için “Reklamcılık Dünyasının Kralı olarak vaftiz edilmeye bir ölümlü ne kadar yaklaşabilirse o kadar yaklaştı.” diye belirtmiştir. İlerleyen zamanlarda Ogilvy sadece A.B.D.’de değil Asya, Avrupa, Kanada ve Güney Afrika'da da en çok tanınan reklamcı olmuştur. 1982 yılında Prenses Diana ve Papa II. John Paul ile beraber ülkede en fazla haber olan isimler listesine girmiştir.Ogilvy, hayatı boyunca hep hedeflediği şeyler için çalışmış hiçbir işini yarım bırakmamış, sürekli hareket halinde kalmış ve merak etmekten asla vazgeçmemiştir.

Kendisi reklamcılıkta sadece iyi olmakla kalmamış ayrıca reklamcılığa çağ atlatmış, günümüz reklamcılığının temelini atmış ve reklamcılığa yön vermiştir. Marka imajı kavramını, araştırmaya dayalı reklamcılığı, doğrudan pazarlama disiplini gibi konuları hem teoride hem pratikte savunmuştur. Tembelliğe, işlerin ertlenmesine kısaca uyuşukluk olarak görülebilecek her şeye derin bir nefret duymuş, her zaman çok atik ve hatta tüm hayatı boyunca yanlış anlaşılabilecek kadar seri davranmıştır. Örneğin ajansa yeni başlayan stajyerler ve elemanların Ogilvy’nin ani ziyaretlerinin enteresanlığından ve sorduğu bir sorunun cevabını öğrendikten sonra sergilediği ani kalkışı ve odayı terk edişinden Ogilvy’nin kişisel tarzını anlayana kadar korkmuş ve yanlış bir cevap verdikleri veya hatalı bir şey yaptıklarını düşünmüşlerdir. Ogilvy’nin tek aykırı davranışı bu değildir, hiçbir zaman standart iş takım elbisesi giymemiş, bir dönem pelerin giymiş, ana yemek olarak bir restoranda mısır gevreği siparişi vermiştir. Hatta ajansında dört yıl başkanlık yapmış olan Kenneth Roman “Reklam Dünyasının Kralı David Ogilvy” adlı kitabında Ogilvy’den “eksantrik” olarak bahsetmiştir. İskoç eteği ile boy gösterdiği bir etkinliğin ardından “Kendi reklamınızı yapamıyorsanız, başka şeylerin reklamını yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz?” ifadesini de kullanmıştır. Aynı zamanda uçaktan korkar, uzun süreli seyahatlerini bile tren ile yapmayı tercih edermiş.

Ogilvy Ajansı 1964’te Edmund Mather tarafından 1850 yılında kurulan ajans ile birleşti ve Ogilvy & Mather olarak sektör hayatına devam etmiştir. Ogilvy & Mather Ajansıʼnın bazı müşterileri şu şekildedir; Schweppes, Rolls Royce, DHL, Coca Cola, IBM, The New York Times ve Adidas.

Ogilvy reklamcılık ile ilgili bütün kitapları okuduğunu dile getirmiş, tek merakının reklam olmadığı da çevresi tarafından tasdik edilmiştir. Ogilvy’nin bir seferinde 15 yaşındaki bir çocuğun okul korosunda olması üzerine flütler ile ilgili soru yağmuruna tutmuş, anlatılan her detayı can kulağıyla dinlemiştir. Çoğu konuda bilgili olan Ogilvy, bu bilgisini insanlarla iletişim kurarken bir köprü olması adına çok etkili bir şekilde kullanmıştır.

Ogilvy işe alım konusunda da gayet demokratik bir tutum sergilemiştir. İşe alım için onun açısından tek kriter işe alınacak kişinin işini en iyi şekilde yapıyor olmasıdır. İnsanlara nazik davranışları ve Oxford aksanıyla birleşen kibarlığı çevresi tarafından övgüyle bahsedilen yönlerinden olmuştur.

David Ogilvy’ye göre bir reklamcının başarı sağlayabilmesi için liderlik becerileri, analitik zihniyet, yaratıcılık gibi niteliklere sahip olması gerekmektedir. Ogilvy hedeflere sadık kalındığı ve hedefler için çaba gösterildiği sürece hiçbir şeyin imkansız olmadığını, 38 yaşında kurduğu reklam ajansı ve sektördeki üstün başarısı ile göstermiştir. Odasında biyografileri bulunan o önemli, dünyaya iz bırakan isimlerden biri olmuş, 88 yaşında emekliliğine çekildiği Fransa’da 21 Temmuz 1999 tarihinde vefat etmiştir.David Ogilvy çoğu fotoğrafta pipo ile boy göstermiş olmasına rağmen puro ve sigara da kullanıyormuş.

 

Ogilvy reklam ajansının 1948'den 2018'e kadar kullandığı David Ogilvy'nin imzası şeklindeki logosu.

Ogilvy reklam ajansının 2018'den sonra kullanmaya başladığı güncel logo. 

David Ogilvy'nin doğrudan pazarlamanın önemi hakkında yaptığı konuşması (İngilizce) "We Sell or Else".
bottom of page