top of page

Nova Etkisi Nedir?
Nova etkisi, bir diğer adıyla “İyi Şans Tragedyası” olarak bilinmektedir ve yaşamımızda karşılaştığımız olayların belirsizliğini çevremize göre değerlendirmemizi ifade eder.

Kültürümüzde yer alan “Her şerde bir hayır vardır.” sözü ile benzerlik göstermektedir ancak bir fark vardır; nova etkisi tersinin de söz konusu olabileceğini yani “hayır” denen durumun olumsuz olaylar da yaratabileceğini söyler.


Nova etkisini anlatan meşhur bir hikaye mevcuttur:

Hikayemizin baş karakteri Eric isminde bir adamdır ve tüm hikaye Eric’in köpeğini yürüyüşe çıkarması ile başlar. Yürüyüş esnasında bir tavşan çalıların içinden dışarı fırlar ve tavşanı gören Nova tasmasından kurtulup tavşanı kovalamaya başlar, Eric her ne kadar Nova’nın peşinden koşsa da onu yakalayamaz ve Nova kaybolur.

Eric büyük bir hüsran yaşar, günlerce her yerde Nova’yı arar. Gitmediği yer, çalmadığı kapı kalmaz, ancak Nova’yı bulamaz. Ve bu süre zarfında ise Eric “Keşke o gün dışarı çıkmasaydım ve Nova da kaybolmasaydı.” diye söylenir durur.

Aradan uzun zaman geçer ve bir gün Eric’in kapısı çalar, kapıyı açtığında karşısında kucağında Nova ile güzel bir kadın durmaktadır. Eric kadına teşekkür eder ve tanışırlar, kadının ismi ise Vanessa’dır. Nova’nın bulunması Eric ve Vanessa’nın arasında çok güzel bir aşkın başlamasına vesile olur. Tüm bunların ardından Eric “İyi ki o gün Nova’yı yürüyüşe çıkarıp kaybetmişim böylece Vanessa ile tanıştım” der.

Bir gün Eric Vanessa’yı iş çıkışında almak için yola çıkar, yolda karşıdan gelen bir araba Eric’e çarpar ve Eric hastaneye kaldırılır. Yapılan muayenelerden sonra doktor Eric’e beyninde hasar olabileceğini ve olup olmadığını anlamak için ise birtakım testlerin yapılacağını söyler. Bu sözlerin üzerine Eric: “Eğer Nova’yı kaybetmeseydim Vanessa hayatıma girmezdi ve bunlar da başıma gelmezdi” der. Testler yapıldıktan ve sonuçlar geldikten sonra doktor Eric’e bir iyi bir kötü haberinin olduğunu, beyninde bir tümör olduğunu ancak bu tümörün kaza ile alakası olmadığını ve eğer o kazayı yapmamış olsaydı uzun süre bu tümörün farkedilmeyeceğini ki tedavi konusunda çok geç kalınacağını söyler. O noktada Eric “Nova’nın kayboluşu benim en büyük şansım” der.

Tüm bunlardan sonra Eric bir operasyon sayesinde tümörden kurtulur, Vanessa ve Nova ile mutlu, huzurlu bir hayat yaşamaya devam eder.

Bu hikayeden çıkarılacak dersler vardır ama temelde, hayatımızda yaşadığımız olayların şans mı şanssızlık mı getirdiğini bilemeyiz, en kötü olay en iyisini getirebilir ve yaşadığımız bir kaza hayatımızın kalanı için mucize olabilir.

Bu duruma ise tüm bu süreci başlatan köpeğin yani Nova’nın adı verilmiştir.Hikâyeyi daha ayrıntılı dinlemek isterseniz;

https://www.youtube.com/watch?v=oGVhOWqsBWM#nova

bottom of page