top of page

MARSHALL MCLUHAN'IN GÖZÜNDEN İLETİŞİM 1

Hayatı ve Eserleri

Herkese Merhaba 🌸

Kuramları ile akademik dünyanın en çok tartıştığı isimlerden olan iletişim kuramcısı, mühendis, filozof, akademisyen Marshall McLuhan'ı tanıyıp çarpıcı çalışmalarını benimle öğrenmek ister misiniz?


İlk olarak hayatından başlayalım.

Marshall McLuhan 21 Temmuz 1911 yılında Kanada Edmonton'da dünyaya geldi. Annesi aktör ve öğretmen, babası emlakçı ve metodoisti. Oldukça dindar bir ailede büyümesi onun angostik olmasına ve felsefe ile ilgilenmesinde öncü oldu.

Mcluhan Kelvin Teknik Okulu'nu bitirdikten sonra 1928 yılında mühendislik için Manitoba Üniversitesi'ne yazıldı. Fakat mühendislikle ilgilenmediğini fark edince ana dalını BA ve MA olarak değiştirdi ve edebiyata yöneldi. Arts Sanatlar ve Bilimler'de altın madalya aldı ve ardından İngilizce Yüksek Lisans derecesi aldı.


Daha sonra eğitimine İngiltere'de devam etmek isteyen Marshall McLuhan, Oxford Üniversitesi'ne başvuruda bulundu ancak kabul edilmedi. Daha sonra Cambridge Üniversitesi'ne yaptığı başvuru kabul edildi ve IR Richards ve FR Leavis gibi insanlar ile tanıştı, onların görüşlerinden etkilendi.

McLuhan, İngiltere'de eğitimine devam ederken iş aramaya başladı. 1935'te Manitoba Üniversitesi'ne iş başvurusu yaptı fakat reddedildi. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra dönemin Amerika'sının en saygın üniversitelerinden olan Wisconsin Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olarak işe başladı. Bu üniversitede iki yıl görev yaptıktan sonra St. Louis Üniversitesi'nde İngiliz profesörü olarak işe başladı.

1938 yılında annesinin tanıştırdığı Corinne Lewis ile bir yıl sonra St. Louis Katedrali'nde hayatlarını birleştirdiler. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi sebebiyle Cambridge taşındılar. Yüksek lisans tezini burada tamamladı ve Thomas Nashe ve sözlü sanat üzerine yazmış olduğu doktorasını 1943 yılının son aylarında bitirdi.

Daha sonra Kanada'ya dönerek Ontorio'daki Assumption Collage'da ders vermeye başladı. 1946'da St. Toronto Üniversitesi'nde işe başladı. Sonra bu üniversitenin bünyesindeki St. Michael Koleji'ne transfer oldu. Burada iletişim ve kültür adına seminerler verdi. Son olarak 1968 yılında New York’taki Fordham Üniversitesi'ne geçerek yaşamının son günlerine kadar burada ders verdi.


Bir sonraki bölümde görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın✨🌹ESERLERİ

- Mekanik Gelin (The Mechanical Bride 1951)

- Gutenberg Galaksisi (The Gutenberg Galaxy 1962)

- Medyayı Anlamak (Understanding Media 1964)

- Araç Mesajdır (The Medium is the Message, 1967- Quentin Fiore ve Jerome Agel ile birlikte)

- Küresel Köy ’de Savaş ve Barış (War and Peace in the Village, 1968- Quentin Fiore veJerome Agel ile)

- Kültür Bizim İşimiz (Culture is Our Business, 1970)

- Derslik Olarak Kent (City is a Classroom, 1977- Kathryn Hutchon ve Eric McLuhan ilebirlikte)

- Medyanın Yasaları: Yeni Bilim (Laws of Media: The New Science, 1988- Eric McLuhanile birlikte)


SÖZLÜK

Agnostisizm- Agnostik: Agnostisizm, ilahi veya doğaüstü varlıkların bilinmediğini, bilimsel olarak ispatlanamadığını, bu yüzden bilinemez olduğunu savunan felsefi fikir akımıdır. Bu fikir akımının destekçilerine agnostik denir.


BA: Lisans programı

MA: Yüksek Lisans programı
KAYNAKÇA

http://ahmetocakli.blogspot.com/2017/07/marshallmcluhan-20inci-yuzyln-en-onemli.html?m=1


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/744648&ved=2ahUKEwjLrfDCl_ryAhXas6QKHRQcCdoQFnoECGoQAQ&usg=AOvVaw1lJ4PEeUigjAKxoLvis4J


https://medyaakademi.com.tr/2020/01/18/marshall-mcluhan-ve-iletisim-teorileri/


http://yenimedya.info/2020/03/16/mcluhan/


https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Agnostisizm


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marshall_McLuhan

bottom of page