top of page

Markaların Kuruluş Hikayeleri #1 FLO

Merhabalar 


Bu yazımda markaların kuruluş hikayeleri ile ilgili bir seri başlatmak istedim. Markaların kuruluş hikayelerinde ilk olarak dünyaca ünlü ayakkabı markası FLO’nun küçük bir işletmeden günümüze nasıl geldiğine birlikte bakalım mı?


Aslında birçok kişinin alışveriş yaptığı fakat nasıl kurulduğunu bilmediği markalar var ve FLO da bunlardan biridir.


2001 yılında temelleri atılan markanın, yurt dışında 100 mağaza olmak üzere toplam 600 mağazası vardır. FLO 1971 yılında, 8 Ekim 2020’de vefat eden Hacı Ahmet Ziylan tarafından bir aile işletmesi olarak İstanbul Gedikpaşa’da küçük bir ayakkabı atölyesi açmasıyla üretime başlamıştır. O zamanlar Türkiye’de sanayi olarak ayakkabı yapan sayılı şirketlerden biriydi. Günlük 1000 çift ayakkabı yapmak için makineli sisteme geçtiler.


Önce markası olmadan üretim yapan FLO, 1986’da tüm dünyada Halley kuyruklu yıldızı Türkiye’den göründüğü için buradan esinlenerek Halley ismiyle ilk üretime 1989’da günlük 6000 çift ayakkabı üretimine başlamıştır. 1988’de ilk ihracatı Yunanistan’a yapan şirket, ilerleyen zamanlarda başka ülkelere de ihracat yapmaya başlamış.


Şirket sahipleri 15 günlük bir Uzakdoğu gezisi yapmışlar ve makinelerle günlük 20000–30000’e varan bir ayakkabı üretimi görünce ülkeye döndükten bir gün sonra yeni makineler almışlar.


Zaman ilerledikçe tekrardan bir marka düşünülmeye başlanmış ve kinetik enerjiden esinlenerek “Kinetix” markasını bulmuşlar. Fakat o dönemde x harfi Türkiye’de yabancı harf olarak kabul edildiğinden marka tesciline başvuramamışlar. İlk tescili Kore’de almışlar. Her sezon 100.000 ile başlanılan üretim gittikçe artarak 500.000’e kadar ulaşmış ve 1 milyona çıkmış. Günümüzde ise yıllık 5-6 milyon satış yapmaktadır.
1991’de spor ayakkabıya ilgi artınca 6000 çift üretim 14.000 üretime çıkmıştır. Polonya, Rusya, Macaristan gibi ülkelere satılmaya başlanmış. Hedefi 100 mağaza, 100 milyon dolar ciro ve mağazalar açmak olan şirket, şu anda 500’ü Türkiye’de, 100 tanesi 22 ülkede olmak üzere 600 mağazası bulunmaktadır.


Yılmadan çalışıp çabalayan Hacı Ahmet Zilyan, oğulları ve yeğenleri ile gittikçe büyüyen işletme için yurt dışında markalar aramaya başlamıştır. Böylece giyince bir o kadar rahat hissettiğimiz Lumberjack markasının Türkiye’de lisansçısı olmuşlar. Lumberjack markalarının tüm haklarını almışlar.


Şu anda 10.000 kişiye istihdam eden, Türkiye’de %92 üretim yapan bir firma haline gelmiştir.Bu hafta seçmiş olduğum ilk markanın birçok uğraşlarla nasıl günümüze geldiğini sizlere anlattım. Gelecek marka hikayelerinde görüşmek üzere.


Kaynakça

https://youtu.be/mKKpCNsrIpA
bottom of page