top of page

KONYA’NIN GÖZ BEBEĞİ FENER ALAYI ve ŞİVİLİK NEDİR?

Kandil kutlama geleneği olan Fener Alayı ve Şivlilik Osmanlı padişahı II. Selim döneminden gelme bir gelenektir. Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecesi olan Regaip Kandili’ni kutlamak için yapılır.


Kültür mirasımız olan şivlilik kutlamaları birgün önce başlar. Akşam namazından sonra bütün mahalleli dışarı çıkar, ateş etrafında toplanırız. Kimimiz ateş üstünden atlar, kimimiz maytap patlatıp oyun oynarken, kimimizde ellerinde fenerlerle sokak sokak meşhur tekerlememizi söyleriz.

KIZLAR

Fener alayı,

Kızlar sarayı,

Erkeklere gelince maymun suratlı şeklinde” şeklinde telaffuz ederken,

ERKEKLER

Fener alayı,

Erkekler sarayı,

Kızlara gelince maymun suratlı” şeklinde telaffuz ederler. (Ayrımcılık gibi gelebilir ama ben olanı söylüyorum dostlar 😊)

Sessiz olan şehrimiz birden canlanır ve eğlencemiz gece geç saatlere kadar devam eder. O gece içimizi bir heyecan kaplar ve sabahın olmasını dört gözle bekleriz. Sabahın erken saatlerinde kalkar özenle giyinir, torbalarımızı hazırlar, şivililik toplamak için yola koyuluruz. Saatlerce sokaklarda dolaşır, her evin kapısını çalar, kapıyı açanlara :

“Şivli şivli şişirmiş,

Erken kalkan pişirmiş,

Bir çörek bir börek,

Bize şivlilik gerek, Şivliliik!” tekerlemesini hep birlikte söyleriz. 😊

Günümüzde ev sahipleri “çikolata, şeker, gofret, cips gibi şekerlemeler dağıtırken eskiden “kuru üzüm, sarı leblebi, iğde, kuru kayısı, incir, kavrulmuş mısır” gibi çerezler dağıtılırmış.

Bunların yanı sıra hemen hemen her hanede hamur yoğurup “pişi” kızartıp mahalleye dağıtırız. İkindi ve akşam namazı arasında kabristanı ziyaret eder, akşam aile büyükleri ve akrabalarla akşam yemeği yeriz. Yatsı namazının ardından mevlid okunur ve sonrasında kuruyemiş ve meyvelerden oluşan şivlilik ikramı yapar günü böyle sonlandırırız.

Çocukların sevindirildiği, aile büyüklerinin hatırlandığı bu kıymetli kutlama geleneği geçmişten günümüze büyük bir neşeyle devam etmektedir 😊


FENER ALAYI KÜLTÜR PARK MEYDANI 😊


ATEŞ ETRAFINDA ŞENLİK 😊


RENGARENK FENERLERİMİZ 😊


ŞİVLİLİK TOPLAMADAN BİRKAÇ KARE 😊

https://aregem.ktb.gov.tr/TR-131498/sivlilik-gelenegi.htmlbottom of page