top of page

Haftanın İletişim Haberleri #2

1-Instagram’dan TikTok’a karşı bir hamle daha!

Instagram 1 Nisan tarihinde Reels için Remix özelliğini kullanıma sunduğunu açıkladı. Remix ile insanlar mevcut bir Reels videosuyla yan yana olacak şekilde kendi Reels videosunu oluşturabilecek.

2-Ramazan ayında markaları hangi fırsatlar bekliyor?

Covid-19 pandemisi birçok alışkanlığı değiştirirken, yaşanan bu zor zamanlar paylaşma ve yardımlaşma konularını da gündeme taşıdı. Ramazan ayında birçok insanın oruç tutarak gıdaya erişimi olmayan insanlarla empati kurması yine aynı konuları desteklerken, markaların sosyal sorumluluk projeleri de mercek altına alınıyor. 2020 yılının Ramazan ayında Facebook’un araştırmalarını yürüten Facebook IQ ve YouGov iş birliğiyle yapılan araştırmanın sonuçları markalara kapsamlı bir yol haritası oluşturacak iç görüler sunuyor.


3-Clubhouse’un sesi LinkedIn’de de yankılanıyor!


Hızla 10 milyona ulaşan kullanıcı sayısıyla rüzgarı arkasına alan Clubhouse, mevcut sosyal medya platformlarını da dönüştürmeye başladı. Twitter’ın Spaces özelliği ve Facebook’un “sesli odalar” üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor. Xiaomi de geçtiğimiz ay Çin’de Clubhouse’un yasaklanması üzerine yerel bir muadil geliştirmeye başlamıştı. Şimdi LinkedIn’de Clubhouse benzeri bir özellikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.


4-Teşekkürler Covid!

Havas Şili tarafından Fundación HONRA için kamu yararına tasarlanan bu basılı reklam çalışması, kadınların toplu taşıma araçlarında sözlü ve fiziksel tacize uğramalarını konu alıyor. Covid-19 ile birlikte sosyal mesafe kavramının gündeme gelmesiyle kadınların artık toplu taşımalarda rahatça seyahat edebildiğine vurgu yapan kampanya “Teşekkürler COVID” mesajıyla dikkat çekiyor.

5-Digitas Türkiye’de!35’in üzerinde ülkede 55 ofis ve 4000’den fazla çalışanıyla dünyanın önde gelen markalarına hizmet veren bütünleşik pazarlama ajansı Digitas, Türkiye’deki faaliyetlerine Publicis Groupe Türkiye çatısı altında başlıyor. Digitas İstanbul’un genel müdürlüğünü, sektöre 20 yılını adayan ve kariyerine Leo Burnett, Voden, Saatchi & Saatchi, Publicis Emil, OneHome ve PG One ajanslarının genel müdürü ve Publicis Groupe Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam eden Birçim Öztaşkın üstlenecek.6-2022 Katar Dünya Kupası tanıtımı bir Türk ajansına emanet


2022 yılında Katar’da gerçekleşecek 22. Dünya Kupası dijital tanıtım faaliyetleri kapsamında düzenlenen Sosyal Medya Yönetimi konkurunu yüzde yüz Türk ortaklığa sahip GAIA & INFLOW Network kazandı. Bu kapsamda ajans, 2023 yılına kadar Dünya Kupası’nın Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki tüm dijital iletişimini yürütmekten sorumlu partner ajansı olacak.


7-Nike “Şeytan Ayakkabıları”na dava açtı!


New York’un Brooklyn semtindeki sanat kolektifi MSCHF geçtiğimiz hafta rap sanatçısı Lil Nas X ile işbirliği yaparak “Şeytan Ayakkabıları” adlı tasarımlarını satışa sunmuştu. Nike ise marka ihlali yapıldığını, tartışmalı ayakkabının tasarımı ile logosunun şirkete ait olduğu izlenimi verdiğini savunarak tabanında kırmızı mürekkep ve bir damla gerçek insan kanı bulunan “Şeytan Ayakkabıları” adlı tartışmalı tasarım yüzünden MSCHF’ye açtığı davayı kazandı.


8-KFC’de filtre kahve keyfi!


Çıtır tavuk ve kahve tutkunlarını aynı çatı altında buluşturma hedefiyle, Nestlé’nin ev dışı tüketim sektöründe faaliyet gösteren uzman iş birimi Nestlé Professional ile güçlerini birleştiren KFC Türkiye, bu yeniliği sosyal medya ve dijital platformlar üzerinden yayınladığı yeni reklam filmiyle duyuruyor. Nescafé çekirdekleriyle hazırlanan KFC filtre kahvenin tadını ve uygun fiyatını lezzet korosu eşliğinde vurgulayan reklam filmi BLAB imzası taşıyor.

https://youtu.be/TeDo7FR2XOg


9-Golin İstanbul’a yeni müşteri!

Markalara iletişim danışmanlığı sunan Golin İstanbul, portföyüne League of Legends’ın ülkemizde en üst düzeyde oynandığı Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’ni ekledi. Golin İstanbul, işbirliği kapsamında Riot Games’e espor alanında stratejik iletişim danışmanlığı, marka iletişimi, basın ilişkileri ve influencer marketing kapsamlarında hizmet verecek.


10- Jeff Bezos’un troll ordusu ifşa edildi!Dünyanın en zengin insanı ve Amazon’un CEO’su olan Jeff Bezos’un Twitter’da büyük çaplı bir “troll ordusu” olduğu ortaya çıktı. The Intercept tarafından sızdırılan bilgilere göre Bezos, bu orduyu hem kendi hem de Amazon’un itibarını korumak için oluşturdu!


11-Para transferinde yeni dönem: WhatsAppWhatsApp, halihazırda Hindistan’daki kullanıcılarına sağladığı para transferi özelliğini yaygınlaştırmaya karar verdi! Facebook, WhatsApp Pay’i şimdi de Brezilya’daki kullanıcıların hizmetine sunacak.


#tiktok#instagram#facebook#yougov#whatsappay#whatsap#amazon#trolordusu#JeffBezos#vodofone#golinistanbul#VodafoneFreeZone#RiotGames#espor#LeagueofLegends#Nestle#kfc#kfcfiltrekahve#MSCHF#nike#ŞeytanAyakkabıları#LilNasX#22DünyaKupası#GAIAINFLOWNetwork#dünyakupası#Digitas#PublicisGroupeTürkiye#havas#havasşili#sosyalmesafe#teşekkürlercovit#Clubhouse#linkedlnclubhouse#linkedln

bottom of page