top of page

Haftanın İletişim Haberleri #7

Social Media Awards Turkey 2021 jürisi kazananları belirlendi!


Türkiye’deki tüm marka ve ajansların sosyal medya performanslarını objektif veriler ve jüri değerlendirmesiyle ölçen en kapsamlı yarışma Social Media Awards Turkey 2021’de büyük jüri, kazananları belirlemek için online olarak bir araya geldi. Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Social Media Awards Turkey 2021 jürisi, jüri başkanı Lize Karaboğa’nın öncülüğünde 1 Mayıs Cumartesi online olarak bir araya geldi. Jüri, yarışmaya 24 kategoride başvuran 810 iş arasında finale kalan işleri değerlendirerek kazananları belirledi.


Shell’in ilk marka yüzü Engin Akyürek oldu!


100. yılını kutlamaya hazırlanan Shell, reklam yüzünü seçerken tüketici araştırmalarını baz aldı. Bu araştırmalar kapsamında tüketici gözünde rakiplerinden ayrıldığı en temel özelliğin “kalitenin verdiği güven” olduğunu keşfeden markayı Engin Akyürek’in temsil edeceği açıklandı. Basın toplantısında konuşan Akyürek, bu iş birliğini bir yoldaşlık olarak tanımlıyor. Bu iş birliğiyle Akyürek, Shell markasının da ilk reklam yüzü oldu.


Twitter’ın Clubhouse’u yıkma planı devrede!


Twitter, bir süredir test aşamasında olan sesli sohbet odaları özelliği Twitter Spaces’i resmi olarak hayata geçirdi. Bugün itibariyle 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara sohbet odaları oluşturma olanağı getirildi. Twitter, Spaces özelliği için bir kullanım rehberi yayınlarken, ayrıca üzerinde çalışılan özellikleri de açıkladı.


Sosyal medyaya damga vuran markalar!


Dijitaldeki rekabette kimlerin önde olduğunu her ay yayınladığı sosyal medya performans sıralaması ile duyuran SocialBrands’in Mayıs ayı sonuçları açıklandı! Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya performans incelemesini gerçekleştirerek markaların sosyal medya faaliyetlerini ölçümleyen SocialBrands, tamamen veriye dayalı yaptığı değerlendirme ile marka sıralamalarını aylık olarak paylaşmaya devam ediyor. 1-30 Nisan döneminin değerlendirildiği SocialBrands Mayıs listesine göre sosyal medyanın en başarılı markası Baykar oldu.


WhatsApp’da ödeme dönemi başlıyor!


2020’de chatbotlarıyla 400 milyonluk rekor diyaloğa imza atan CBOT, anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın çözüm sağlayıcısı oldu. WhatsApp’ın global çapta çok az sayıda şirkete verdiği bu yetki ile, globaldeki ve Türkiye’deki işletmelere daha önce yabancı şirketler tarafından sunulan Business API hizmetini Türk mühendislik gücüyle sunacak. Böylece şirketler, WhatsApp’ı müşteri ve çalışan etkileşimi süreçlerini hızlandırmak amaçlı bir kanal olarak kullanabilecekler. Aynı zamanda WhatsApp üzerinden ödeme alma imkanına da sahip olacaklar.


Uber, PR ajansını seçti!


Golin İstanbul, global teknoloji platformu Uber’in Türkiye’deki iletişim danışmanlığı ajansı oldu. Golin İstanbul, teknoloji sektöründeki deneyimiyle Uber’e stratejik iletişim danışmanlığı çatısı altında kurumsal iletişim, basın ilişkileri, konu ve etkinlik yönetimi, içerik üretimi kapsamlarında hizmet verecek. Golin İstanbul ayrıca Türkiye pazarına odaklanarak marka için basın fırsatlarını ve ortaklarını da yönetecek.


Burger King'ten çevre dostu adım!


Burger King, sürdürülebilir bir geleceğin parçası olma hedefiyle Miami’de yer alan 51 restoranındaki servis ürünlerinde çevreci ambalaj çözümlerini denemek üzere bir pilot program başlattı. Geri dönüştürülebilir kartondan üretilen patates kızartması kaplarını, kağıt pipetler ve pipetlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran içecek kapaklarını, tamamen geri dönüşüm ürünü peçeteleri, kağıt kullanımını %34’e varan oranda azaltmayı vaat eden alternatif hamburger ambalajlarını kapsayan çözümlerin, müşterilerin geri bildirimleri doğrultusunda ülke çapında kullanıma sunulması planlanıyor.


BluTV ve Discovery, discovery+’ın BluTV’de yayına başladığını duyurdu!


Discovery’nin global online video hizmeti discovery+, 5 Mayıs itibariyle BluTV’de yayına başladı. BluTV içinde ayrılan özel discovery+ alanında Discovery Channel, TLC, DMAX, ID ve Discovery Science gibi Discovery’nin global markalarından discovery+ içeriklerinin yanı sıra Eurosport 1 ve 2’nin canlı premium spor yayınları da yer alacak.


Mahalle dedikoduları artık Facebook’da!


Facebook, test ettiği yeni özelliği “Neighborhoods” ile yine çok konuşulacak… Direkt olarak konum üzerinden aktif edilebilen bu özellik sayesinde bireyler yaşadığı çevredeki mekanları keşfedebilecek, komşularıyla etkileşimde bulunabilecek ve ortak ilgi alanları etrafında toplanabilecek.


WhatsApp, gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin hesabı silinecek!


WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyor. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini onaylamayan kullanıcıların hesapları askıya alınacak. Yani kullanıcılar sözleşmeyi onaylamadıkları takdirde WhatsApp’ı kullanamayacak.


Google, yeni uygulaması Woolaroo ile nesli tükenmeye yüz tutan dilleri kurtarma gayretinde!


Google Arts and Culture, nesnelerin nesli tükenmekte olan dillerdeki karşılıklarının ve telaffuzlarının kolaylıkla öğrenilmesine imkân sağlayan fotoğraf temelli çeviri uygulaması Woolaroo’yu kullanıma açtı. Uygulama, kullanıcıların kameralarını doğrulttukları objeleri tanımlamak için Google Cloud’un makine öğrenimi ve görüntü tanıma yeteneklerinden yararlanıyor.


Mastercard Türkiye'den Şampiyonlar Ligi Finali'ne özel reklam filmi!


UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ana sponsorluğunu 25 yılı aşkın süredir üstlenen Mastercard, bu yıl 29 Mayıs’ta İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ni yeni yayınladığı reklam filmiyle karşılıyor.


#UEFAŞampiyonlarLigiSponsoru #Mastercard #GoogleArtsandCulture #whatsapp #whatsappgizliliksözleşmesi #Neighborhoods #facebook #Discovery #blutv #BurgerKing #uber #prajansı #golinistanbul #whatsapppay #SocialBrands #baykar #shell #enginakyürek #shellinmarkayüzü #SocialMediaAwardsTurkey2021kazananları

bottom of page