top of page

Haftanın İletişim Haberleri #6

4 olası senaryo ile 2025’te gazetecilik!


Hollanda Gazetecilik Fonu, 2014 Eylül’de üzerinde çalışmaya başladığı “Haber Nedir: Gazeteciliğin Geleceği İle İlgili Senaryolar” başlıklı araştırmayı tamamladı. Hollanda Parlamentosu’na sunulacak olan araştırma, 2025’te gazeteciliğin geleceğiyle ilgili 4 olası senaryo ortaya koyuyor.


Oscar’ın kazananları belli oldu!


93. Oscar Ödülleri Töreni bu yıl salgın sebebiyle sunucusuz ve seyircisiz gerçekleştirildi. Fakat buna rağmen test, sosyal mesafe gibi gerekli tedbirler alınarak ödüller sahiplerine bizzat takdim edildi. Şüphesiz Oscar‘ın en ses getiren yapımı da 6 dalda aday gösterilen “Nomadland” oldu. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülleri olmak üzere toplam üç Oscar kazanan Nomadland filminin yönetmeni Chloe Zhao bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın.


Clubhouse’un logosundaki yeni yüz kim?


2021’in ilk çeyreğinde hayatımıza giren ve an zamanlı sesli sohbet odaları kurmayı sağlayan Clubhouse’un en ikonik özelliklerinden birisinin sabit bir logo kullanmaması olduğunu söyleyebiliriz. Clubhouse uygulama ikonu olarak kendi ikonunu tasarlamak yerine sanatçı yüzlerini kullanıyor. Son yapılan güncellemeyle uygulamanın ikonundaki yeni yüz aktivist sanatçı c oldu.


Koronavirüs eleştirilerine Twitter’dan sansür geldi!


Sosyal medya platformu Twitter, Hindistan hükümetinin talebi üzerine ülkedeki koronavirüs salgınıyla mücadele koşullarını eleştiren tweetler için sansür uyguladı. Firma sansürlenen hesaplara gerekli bilgilendirmenin yapıldığını söylemiş olsa da yaşanan bu gelişme, platformun ifade özgürlüğü noktasında yeniden sorgulanmasına da sebep oldu.


Apple, Facebook’a acımadı!


Bu hafta iPhone ve iPad’lere gelen yeni bir özellik Apple ile Facebook arasında büyük bir anlaşmazlığın da alevlenmesine yol açtı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar, Facebook gibi uygulamalar tarafından toplanan verilerin ticari amaçla kullanılmasına “Hayır” diyebilecek. Bu da kullanıcı verileri ve bunların yönlendirdiği reklamlardan büyük kâr elde eden Facebook’un tepkisini çekiyor.


Gamerların 2021 favorileri açıklandı.


Oyun sektörü bir süredir geniş kitleleri etkisi altına aldı. Her yaştan, cinsiyetten ve sosyal statüden birçok kişinin müptelası olduğu favori bir oyunu mutlaka var. Uluslararası 85 oyun firmasının Türkiye yetkili satıcısı olan dijital oyun mağazası Oyunfor, 2021’in ilk aylarında en çok oynanan “free-to-play” (ücretsiz) online oyunları açıkladı. Listenin önemli bir bölümünü mobil oyunlar oluştururken, Garena Free Fire son ayların en popüler free-to-play online oyunu oldu.


Zoom'un yeni özelliği Immersive View, uzakları daha da yakın etmeyi amaçlıyor!


Sınıf arkadaşlarıyla aynı sıralarda ders dinlemeyi özleyenlere Zoom’un güzel bir haberi var. Video konferans uygulaması, geçen sonbahardan beri test ettiği ve yeni kullanıma sunduğu “Immersive View” özelliğiyle kullanıcılarına sanal oditoryum, ofis ya da sınıf gibi ortamlarda fiziksel olarak bir arada bulunma hissini yaşatarak bugüne kadar sunduğu deneyimi bir üst seviyeye taşıyor.


Garanti BBVA yeni dönemde finansal sağlık kavramını toplumla tanıştırmaya hazırlanıyor!


Müşterilerine doğru ve kişiye özel finansal tavsiyeler veren banka olma rolüyle bu yıl yeni bir yolculuğa çıkan Garanti BBVA, yeni marka konumlandırması kapsamında finansal sağlık kavramını toplumla tanıştırmak için kolları sıvadı. Garanti BBVA’nın yeni iletişim platformuna Fatih Artman’ın hayat verdiği Garanti BBVA çalışanı Murat ve Leyla Feray tarafından canlandırılan nişanlısı Neşe eşlik edecek. Nişanlısı ile evlenebilmek için Neşe’nin geniş ailesindeki herkesin imtihanından geçmek zorunda olan Murat finansal uzmanlığını konuşturarak, ailedeki herkesin soru ve ihtiyaçlarına çözümler sunacak.


n11.com'un Anneler Günü reklamı yayında!


Alışveriş platformu n11.com, bitmeyen kupon kampanyasına devam edeceği ve belirli kategorilerde fırsatlar sunacağı Anneler Günü’nü reklam yüzü Tolga Çevik’in kamera karşısına geçtiği reklam filmiyle karşılıyor. Tolga Çevik’in canlandırdığı Zeki karakterinin, kızı ve nişanlısıyla birlikte Anneler Günü hediyesi hazırladığı filmde n11.com müşterilerinin siparişlerle annelerine istedikleri hediyeyi alabileceği ya da aldıklarıyla benzersiz bir Anneler Günü hediyesi hazırlayabileceği vurgulanıyor.


#oscarödülleri #oscarkazananları #n11 #annelergünü #tolgaçevik #garantibbwa #zoomyeniözellik #ımmersiceview #oyunfor #freetoplay #garenafreefire #enpopüleroyunlar #iphonefacebooksavaşı #iphone #facebook #twitterdakoronasansürü #twitter #clubhouse #DrueKataoka #clobhouseunyeniyüzü #Nomadland #ChloeZhao #oscar2021 #oscarödülleri #gazeteciğingeleceğiileilgilisenaryolar #hollandagazetecilikfonu

bottom of page