top of page

Gucci'nin Giyilemeyen Yeni Dijital Ayakkabısı

İnsanların küresel salgınla birlikte e-ticarete yönelmesi sektöründe de çokça değişime yol açtı.


Önce erkek giyim mağazası olan Hemington'ın "Moda Kapıda" hizmeti ile müşterilerin seçtiği ürünlerin farklı bedenleri ve istenirse kombin önerileri ile kapılarına kadar ulaştırılması hizmetini duyduk, şimdi de yıllardır modanın demirbaşlarından olan Gucci ve işbirlikçisi Wanna kullanıcıların AR teknolojisi vasıtasıyla dijital platformlarda bir filtre ile deneyebildiği yeni ayakkabısı “Gucci Virtual 25″i satışa sunması hayatımızın moda yönünden de teknolojiye yöneleceğinin sinyallerini verdi.


Sadece Gucci mobil uygulaması üzerinden satın alınabilecek ve sadece sanal ortamlarda giyilebilecek olan ayakkabı 12 dolar etiket fiyatı ile satışa sunuldu.Fila, Reebok, Nike gibi önemli markaların spor ayakkabılarının da filtresini oluşturan Wanna'nın CEO'su Sergey Arkhangelskiy; "… Şirket olarak hedefimiz, ürün fotoğraflarının yerini almak ve onu çok daha ilgi çekici ve çevrim dışına daha yakın bir şeyin yerine koymak.” açıklamasını yaptı.

"Spor ayakkabıların sana yakıştığını bilmek ister misin? Sadece kameraya ayaklarınızı doğrultun.", "Welcome to ARketing era." ve "Wanna AR çözümleriyle müşteri deneyiminde devrim yaratın." sloganlarıyla hedefini çoktan doğrulamış bir halde. Eminim ki hepimiz için bir ayakkabının görünüşünden çok rahatlığı ve verdiği his önemlidir. Ürün fotoğraflarının yerini alabilecek bir uygulama ama somut ürün deneme faaliyetinin yerini alabileceğini düşünmüyorum.
Peki bu AR teknolojisi yani artırılmış gerçeklik nedir? Artırılmış gerçeklik; gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu kavram kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır. (Wikipedia)

Artırılmış gerçekliği kullanan öncü sektörlerden biri de pazarlama. Markalar, ürünlerini daha etkileşimli bir şekilde pazarlamak için şu an bu teknoloji ile oluşturdukları uygulamaları tercih ediyorlar. Bu şekilde pazarı etkilemek ve akıllarda kalmak daha kolay hale geliyor.

YanıtlaYönlendir


#gucci #moda #pazarlama #dijitalpazarlama #arketing

bottom of page