top of page

Güçlü Kadın Betül Mardin

Betül Mardin Halkla ilişkiler denince akla gelen ilk kişilerdendir. Belki’de ilk kişidir.

Kendisi benim idolüm olmakla birlikte çok güçlü bir kadındır. Hiç yerinde durmamış hep kendini geliştirmiştir. Yeni nesle de bunu öğütlemiştir. Bu kısımda onun “Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.” Sözlerini anımsayabiliriz.Böyle çalışkan bir kadının, gelin neler yaptıklarına bir bakalım.

Arnavutköy Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra babası izin vermediği için Üniversiteye gidemiyor.

1952 yılında Tercüman gazatesinde çalışmaya başlıyor. Burada 3 yıl çalıştıktan sonra Sabah gazatesine geçiyor.

1959 yılında Haldun Dormen ile hayatını birleştiriyor.

1964 yılında TRT’de çalışmaya başladıktan sonra BBC kursu için İngiltere'ye gidiyor. Mezun olduktan sonra artık ilgi alanlarının farklılaştığını keşfediyor.

1968‘de Halkla İlişkiler Uzmanı olarak işe başlıyor. (İşe başlamasının güzel bir hikayesi var. Youtube’da kendisinden dinlemenizi tavsiye ederim.)

1969‘da İstanbul, 1975‘de Boğaziçi, 1997‘den itibaren Bilgi Üniversitesinde öğretim görevlisi oluyor.

1995 yılında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneğinin (IPRA) başkanı oldu.

2 yıl sonra “üstad” anlamına gelen “Member Emeritus” unvanını kazandı.

Sizden isteğim yazının tarih kısımlarına dikkat edip, o zamanın siyasi, ekonomik, kültürel özelliklerini göz önünde bulundurarak bir kez daha okumanız. İşte o zaman güçlü kadın derken ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Her kadın güçlüdür ama gücünü gösteren ve gösteremeyenler vardır. Kadında olsanız erkekte istediğiniz, çalışıp emek verdiğiniz sürece yapamayacağınız hiç bir şey yok.


Son cümleleri Betül Mardin’in kadınlara 10 öğüdüyle bitirmek istiyorum.

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.

2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.

3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.

4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)

5. Çocuk meselesine gelince… Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.

6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!

7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesela benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda’sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.

8. Olumlu olacaksın.

9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.

10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!!

Güçlü kalın :))


-Esma Aktürk


#betülmardin #betülmardinkimdir #pr #halklailişkilerduayenleri #halklailişkiler #tuhid #bilgiüniversitesi #haldundormen

bottom of page