top of page

Etkili İletişimde Beden Dili


İletişim hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. İnsanların bir araya gelmeleri ya da birlikte yaşayabilmelerinin olmazsa olmazı iletişimdir. İnsanlar arasında bilgi, duygu, düşünce paylaşımı iletişimi oluşturur. Doğası gereği iletişim kurmak, insanın temel ihtiyaçları arasındadır. Aile, okul, iş, arkadaş, eş, kurumlar hatta devlet bile bireyin iletişim kurduğu birimlerdir.

Birey, sosyal çevrede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmek için iletişim kurmak zorundadır. Ayrıca ruhsal - bedensel ihtiyaçları gidermek için de iletişim oldukça gereklidir.

Etkili bir iletişimi %60 beden dili, %30 ses tonu, %10 kullandığımız kelimeler oluşturur. Yani ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz büyük önem taşıyor. "Beden dilini kullanırım veya kullanmam." gibi ifadeler yanlıştır. Çünkü beden dilini hepimiz kullanıyoruz. "Beden dilini bilinçli veya bilinçsiz kullanıyorum." demek daha doğru bir ifade olacaktır.

Beden dili tarihten bu güne insan davranışlarının gözlemlenerek verdiği mesajların bilinçaltına etkisini ortaya koydu. Biraz örnek vermek gerekirse; yalan söylerken gözlerin yukarı ya da aşağı bakması, otururken omuzların düşük olması pasif ve etkisiz gösterirken, dik duruş daha özgüvenli olduğumuzu belirtir. Konuşurken avuç içimizin karşıyı gösteriyor olması, karşı tarafa "Bu konuya hâkimim, sizden gelecek soru ve öneriye açığım." mesajı verir. Beden dilimizi bilinçli kullanmak iletişimimizin etkisini büyük oranda arttır.

Yazımı Dale Carnegie'nin sözü ile bitirmek istiyorum." Bir insanın hareketleri, sözlerinden daha yüksek sesle konuşur."

bottom of page