top of page

Etkili İletişim


İletişimi, çevremizle birlikte devamlı olarak işleriz. Yani gerek hayvanlarla gerekse insanlarla sürekli iletişim halindeyiz . Bu yüzdendir ki etkili iletişimin önemi oldukça fazladır. İletişimimizi arttırabilmek için etkili kullanabilmemiz gerekiyor. Başkalarıyla ya da kendimizle iletişime geçmek bize düşündüğümüzden çok daha fazla fayda sağlıyor. Ancak etkili iletişim en doğru iletişimdir. Etkili iletişim bizlerin doğru ve faydalı iletişim kurmasını sağlar.

Ancak sürekli iletişim halinde olmamıza rağmen hâlâ bağlantı kuramadığımız anlar oluyor . İletişimde kopukluk olmasının birçok sebebi olabilir ancak bu sebeplerden birisi etkili bir iletişim kuramamamız.

İşte tam da burada etkili iletişimin adımlarını göz önüne alarak hareket etmeliyiz. Gelin o adımlara beraber bakalım.

İlk olarak, iletişim nasıl olursa olsun empatinin akıldan çıkmaması gerekir . Bu durum anlayış ve güven yaratır.

“Empati, başka bir kişinin iç yaşamında kendinizi düşünme ve hissetme kapasitesidir.” -Heinz KOHUT.

Etkili iletişimde, soru sormak ve kendinizi ifade etmek yani anlatılanlara geri dönüt vermek, iletişim halinde olduğunuz kişinin onu dinlendiğini hissetmesine yardımcı olur.

İltifatta bulunmak, karşıdaki kişinin fikrine saygı göstermek etkili iletişimde bir diğer etken.

İletişimde, bulunduğunuz ortam da oldukça etkilidir. Çevre, etrafımızdaki insanların sayısı, konuşulan konu ve ortamdaki ses önemli bazı unsurlardandır. Etkili bir iletişimde göz teması önemlidir. Bunu sıklıkla yapmamız gerekir. Göz teması kurmadığımızda etkileşime öz güven eksikliği katmış oluyoruz. Aynı şekilde karşımızdaki kişi bunu saygısızlık olarak algılayabilir.

Son olarak, iletişim kurarken mesafemizi orantılı ayarlamamız gerekir. Çünkü aşırı yakınlık ya da aşırı uzaklık etkili iletişim için negatif bir durumdur. Çok yakın olarak kişisel alanı işgal etmemek, aynı şekilde çok uzak olarak da güvensizlik yaratmamak gerekir.

Bir yazımın daha sonuna geldik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Görüşmek üzere, etkili iletişimle kalın.


-Dilara KAYA

bottom of page