top of page

“Colorado Kömür Madeni Grevi” Ivy LeeSelamlar efendim :)) Bu yazımızda Colorado’da olan bir kömür madeninde yaşanan kriz sonucu Ivy Lee’nin yaptığı PR çalışması hakkında konuşcağız. Hadi başlayalım!

1913 yılında Colorado’da bir kömür madeninde çalışanlar, ödenmeyen ücretleri ve kötü çalışma şartları yüzünden greve başladı. Madenin sahibi Rockefeller, bölgedeki birçok kömür madeninin sahibiydi. Ancak grev, gün geçtikçe Rockefeller’in servetinden binlerce dolar eksiltiyordu. Evet doğru okudunuz, servetinden ve binlerce dolar :))

14 ay süren bu grev pek çok kez askeri gücün saldırısına uğradı ancak ne işçiler ne aileleri greve son vermedi. Ta ki Lundow Katliamı’na kadar. 20 Nisan 1914’de askeri güçler, işçilerin aileleriyle birlikte kaldığı 1200 kişilik çadır kampa saldırdı. Saldırı esnasında kadın ve çocukların olduğu çadır ateşe verildi ve çadırdaki 12 çocuk yanarak can verdi.

Katliam sonrasında halkın tepkisinden korkan Rockefeller, çareyi Halkla İlişkilerin kurucularından kabul edilen Zehirli Sarmaşık lakaplı Ivy Lee’nin kapısını çalmakta aradı.

Lee son derece ikna edici bir basın açıklaması yazdı. Bütün bağlantılarını kullanarak bu açıklamayı yaydı ve bunu bütün bu olanlar doğrultusunda kurumun halkın gözünde düşen imajını olumluya çevirmek için kullandı. Artık halkın çoğu yangının grevdeki işçiler ve onların tuttuğu provokatörler tarafından çıkartıldığına inanıyorlardı. Askeri saldırılar ve ölen çocuklar ise gizlendi. Grev yapan işçilerin çalışma şartları iyileşmediği gibi çocukları ölmüş ve halk tarafından anarşist olarak görülmeye başlanmıştı.

Lee tüm bu olanlardan sonra Rockefeller’ın işçileri ziyaret etmesini sağladı ve bu anları basına vermek için ölümsüzleştirdi. Rockefeller vakfının kurulmasında rol alan Lee, Rockerfeller’ın kişisel imajını da gözden geçirmeyi unutmadı.

Bu yazıyı okurken Rockefeller ve Lee’nin kulaklarını çınlatmış olabilirsiniz ancak şunu unutmayın; elinizdeki suyla ister bir çiçeği yaşatır, ister öldürürsünüz. Seçim sizin.

-Esma Aktürk


bottom of page