top of page

Barnum'dan Bir Kaç ProjeBu yazımızda “Her dakika bir enayi doğuyor” sözüyle sıkça anılsa da aslında bu sözü kendisinin söylediği ile ilgili herhangi bir kanıt bulunamayan P.T. Barnum’un birkaç projesini konuşacağız. Barnum, bir sirk sahibiydi ve keskin zekasıyla bu işi çok iyi bir şekilde yapıyordu. Zekasını iyiye yahut kötüye kullanma konusu tartışılır ancak az sonra okuyacaklarınızla bu meseleyi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Barnum, beklenmeyen ve garip şeylerin dikkat çekeceğini biliyordu. Bu yüzden bu konunun üzerine giderek büyük bir üne sahip oldu :))

İşte Barnum’un bir kaç projesi; “Jumbo” Barnum, Afrika’dan getirdiği bir fili dünyanın en büyük fili olarak tanıtıp, insanlar tarafından ilgi çekmeyi başarmıştı. Büyük Britanya’ya canlı olarak getirilen ilk fil olması elbette bunda bir etkendi. Durun durun daha bitmedi. Jumbo, maalesef ki vefat etti. Ama Barnum durur mu? Dişi bir fil olan Alice’i, “Alice – Jumbo’nun Arkadaşı” manşetiyle duyurarak krizi fırsata çevirdi. “George Washington’ın 161 Yaşındaki Dadısı’’ Kör bir köle olan Joice Heth’i satın alıp, George Washington’ın 161 yaşındaki dadısı olarak tanıtan Barnum, giriş ücreti 50 centden etkinlikle ilgiyi üzerinde toplamıştı. Ancak zaman geçtikçe ilgi azalınca Barnum, insanları dadının aslında insan olmadığı kemik ve plastikten oluşan bir robot olduğuna inandırmaya çalıştı. Elbetteee yalancının mumu yatsıya kadar dedikleri bu olsa gerek ki Heth ölünce otopside 80 yaşında olduğu ortaya çıktı. Ama Barnum zaten başka projelere yelken açmaya başlamıştı. ‘’The Bearded Lady’’ Annie Jones, 1865 yılında Virginia’da dünyaya gelmiş ancak tüylenme konusunda sıkıntıları olan bir kadındı. Başkasının krizlerini fırsata çevirmeyi seven Barnum, Annie’yi ilginç şeyleri sergilediği müzeye koymuş  Müzede güzel bir üne kavuşan Annie, 1902’de ölmeden önce “ucube” kelimesinin kullanımını durdurmak için sürdürdüğü çabası ile biliniyordu.

Barnum’un yok artık dedirtecek bir çok projesi olsa da bizden şimdilik bu kadar. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere efendim.

-Esma Aktürkbottom of page