top of page

BAHANELER YERİNE ALIŞKANLIKLAR KAZANALIMNeden Bahaneler Üretiriz?

Hepimiz zaman zaman bizi zor durumdan kurtarmasını, isteksiz olduğumuz durumlardan kurtarmasını umduğumuz bahanelere başvururuz. Uydurduğumuz çeşitli bahaneler vardır ama genellikle altındaki duygu kaygı, stres ve üşengeçliktir. Ders çalışma isteğinin olmadığı zamanlarda, uyumak için işe gitmek istemeyince bahaneler uydurmaya başlarız. Peki bahaneler uydurmak yerine ne yapabiliriz?


James Clear'ın şöyle bir sözü vardır; "Bahanelerimizin yerini alışkanlıklarımız almaya başladığında o zaman iyileşme kaydederiz." Kendisinin alışkanlığı blog yazmaktır.

İlk blog yazıları yazmaya başladığında insanlar ona bununla ilgili bir yere varamayacağını söylüyorlardı. Hatta ilk yazmaya başladığı zamanlarda kimse bloglarını okumuyordu. Ama bu onun için önemli değildi. Yazdığı birkaç blog yazısı ile mükemmel bir yazar olmayı beklemiyordu. Bahanelere ve zorluklara boyun eğdiği anda, pes etmeyi düşündüğü anda, umut etmeyi, inanmayı, çabalamayı ve emek vermeyi bıraktığı anda hedeflerine asla ulaşamayacağını çok iyi biliyordu.

James Clear, zaman içinde yazdığı bloglarla online ortamın en tanınmış yazarlarından biri oldu. Blog yazılarından oluşan "Atomik Alışkanlıklar" kitabını yazdı.
Eğer kendinizi sürekli bahaneler uydururken buluyorsanız, James'in bu başarı yolculuğunu hatırlayın. Çünkü bahaneler sizin en büyük düşmanınızdır ve ancak onlardan kurtulduğunuz anda ilerleme kaydetmeye başlayacaksınız.


Yazımı insan hayatında alışkanlıkların ne denli önemli olduğuna ve nasıl alışkanlık kazanılacağına dair James Clear'in Atomik Alışkanlıklar isimli kitabından bir alıntı ile bitirmek istiyorum;

"Başlangıçta küçük ve önemsiz görünen değişiklikler sizin onlara yıllarca sadık kalmanız durumunda bir araya gelerek hatırı sayılır sonuçlar yaratıyor. Hepimiz engellerle karşılaşıyoruz ama uzun vadede hayatlarımızın kalitesi alışkanlıklarımızın kalitesine bağlı oluyor."


Ahmet BAĞIŞ


#bahane #jamesclear #atomikalışkanlıklar #alışkanlık


bottom of page