top of page

Ali Saydam Kimdir?


Halkla İlişkilerin duayen isimlerinde olan Ali Saydam’ı tanımaya ne dersiniz?

Ali Saydam Ankara’da dünya ya gelmiştir. Lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamlamıştır.

Bern Üniversitesinde kimya öğrenimi görmüştür. Goethe Enstitüsünde Almanca Öğretmenliği kurslarına gitmiş ve daha sonra Almanca öğretmenliği diploması almıştır.

Milliyet gazetesinde muhabir olarak çalışırken bir yandan da Goethe Enstitüsünün İstanbul şubesinde Almanca öğretmenliği yapmaya devam etmiştir.

Ali Saydam hayatı boyunca çok yönlü birisi olup birçok alanda çalışmalar yapmıştır. Ve bence bizlere tek bir alana bağlı kalmayıp her alanda tecrübe edinmemiz konusunda ilham olmuştur.


Beraber Ali Saydam’ın yapmış olduğu bazı işlere bakalım:

· 1982 yılında Karacan Yayınları’nda yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük görevlerini üstlendi.

· Güneş Yayınları’nın kurucu ortağı ve genel müdürü oldu.

· 1998’de kurulan Halkla İlişkilerde medya, araştırma, değerlendirme ve ölçümleme hizmeti veren PRNET’in kurucularındandır.

· 1990’dan beri Onursal Başkanlığını yaptığı Bersay İletişim Grubu’nu kurdu. İlk başlarda kurumlara yayıncılık hizmeti veren Bersay daha sonradan yön değiştirerek Halkla İlişkiler stüdyosu haline geldi.

· Saydam bu işleri yaparken öğretmenliği bırakmadı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders verdi. Ve Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesinde Özel Müşteri İlişkileri Yönetimi dersleri verdi.

· Finans Dergisi’nde iş iletişimi hakkında yazılar yazdı.

· Ve birçok kitap yazmıştır.


Yazımı Ali Saydam’ın bir sözüyle bitirmek istiyorum:

“ Eğer kendinizi ifade etmezseniz, doğa boşluğu hiç sevmez, mutlaka doldurur; o zaman başkaları sizin adınıza konuşmaya başlar.”
bottom of page