top of page

Üç Dakikada Altı Kıta


Kendimizi bildiğimiz bileli farklı kültürler içerisindeyizdir. Bizleri birbirimizden ayıran renklerimiz değil kültürlerimiz, benliğimizdir. Gelin hep birlikte bu kültürleri yakından inceleyelim.

Asya - Hindistan

Hindistan'ın asırlara dayanan tarihi ve bu tarihin getirdiği ilginç kültürel özellikleri vardır. Ülkenin kültürel biçimlenmesinde o ülkenin inanç sisteminin büyük bir payı vardır. Hindistan'da da Hinduizm kültürel yaşamı etkilemiştir. Ülkede kast sistemi vardır ve insanların giyimleri her kasta göre farklılık göstermektedir. Beş farklı sınıf vardır ve her sınıfın esas görevi en üst sınıfa hizmet etmektir. Hindistan'ın bize tuhaf gelebilecek gelenekleri vardır. Hinduizm'de intihar etmek günah değildir. İntihar ederek yaşamına son verenler takdir görmektedir. Yedi yaşına gelen her kız bir köpek ile evlendirilir. Bunun sebebi ise evlilik çağına gelene kadar o köpek tarafından korunduğuna inanılmasıdır. Hindu geleneğine göre matemin rengi beyazdır. Hindistan'da başlık parasının hâlâ uygulandığı yerler var yalnız başlık parasını kız tarafı vermektedir. Kadının eşine ismiyle hitap etmesi saygısızlıktır hatta sonu boşanmaya kadar gitmektedir. Ülkede inekler kutsal kabul ediliyor. Ganj Nehri'nde yıkanmak günah çıkarma yöntemi olarak görülmektedir. Hindistan denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi de festivallerdir. Örneğin Holi Festivali baharın gelişiyle kutlanmaktadır. Bu festival çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeler. Hint mutfağına baktığımızda ise baharatın bol kullanıldığı çok zengin ve çeşitli bir kültüre sahiptir.

Avrupa - İspanya


İspanya denildiğinde akıllara ilk gelen boğa güreşleri ve danslardır. İspanya denildiği zaman müzik ve dans olmazsa olmaz. Flamenko dansı meşhurdur ve bu dansın özel kıyafetleri vardır. İspanya'nın boğa güreşleri ve domates festivali çok yaygındır. İspanya'nın en dikkat çeken geleneklerinden biri de yeni yıl gecesinde 12 adet üzüm tanesi yemektir. Bunu yapmalarının amacı ise her üzüm tanesinin bir ayı temsil ediyor olmasıdır. Bu şekilde daha şanslı hissederler. İspanya'da dükkanlar gün ortasında kapatılmaktadır. Ayrıca düğünler 10 saat sürmektedir. İspanya'nın mutfağına baktığımızda ise Türk mutfağına banzediğini söyleyebilirim. İspanya'da akşam yemeği geç yenmektedir, yemek 22.00 ve 23.00’ü bulmaktadır. Bu saatlerden önce yenilenler ikindi kahvaltısı olarak isimlendirilmektedir. Acıyı ve zeytinyağını bol kullandıkları zengin bir mutfağı vardır. Afrika - Nijerya


Nijerya, yüzlerce etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Birçok farklı dilin konuşulduğu Nijerya farklı kültürlerin de birleşim noktasıdır. Nijerya'da kabile yaşamı yaygındır. Afrika kıtasının minyatürü olarak da görülmektedir. Çok farklı kültürel ve sanatsal özellikleri barındırdığı bilinmektedir. Şans getirmesi için farklı taş, hayvan kemik ve dişlerinden yapılan takılar, yerel dinlere mensup kabilelerin dini törenlerde kullanmak için biçim verdiği çeşitli heykeller, kutlama törenlerinde yapılan danslar bu zengin kültürün sadece küçük bir parçasıdır. Nijerya'da pek çok festival kutlanmaktadır. Bunlardan biri olan Egungun, ölüleri anmak için eski bir Yoruba geleneğidir. Sadece erkekler katılır. Bir diğer festival olan New Yam ise Igbo halkı tarafından kutlanmaktadır. Geleneksel hasat festivali olarak da bilinmektedir. Igbo geleneklerine göre doğum sonrası gelenekleri de çok önemlidir. Omugwas olarak bilinen bu gelenek anne, çocuğunu doğurduktan sonra kayınvalidesi eve gelir ve üç ay boyunca ona bakar, ev işlerini yapar. Yoraba geleneklerine göre bebeklere sekiz yaşında isim verilir. İsim töreninde şarkılar söylenir ve davullar çalınır. Düğünlerinde ise resmi bir takdim töreni yapılmaktadır. Tören gelinin evinde gerçekleşir. Damadın ailesi eve gelir ve yere diz çökerek gelinin ailesine saygısını gösterir. Nijerya’nın mutfak kültüründe çoğunlukla pirinç, yer fıstığı, sebze, meyve vardır. Genel olarak tarımla geçinen bir ülke olduğu için baharat ve çeşitli ot tüketimi fazladır.

Güney Amerika - Peru

Peru birçok etnik grubun yaşadığı yerdir. Nüfusun çoğunu Kızılderili halkı oluşturmaktadır. Peru denilince akla ilk gelen Machu Picchu antik kentidir. Doğal zengin kaynakları ve ziyaret edilecek birçok bölgesi vardır. Çeşitli festivaller yapılmaktadır. Ormanlarda, Pagan inancına uygun maskelerle şeytan tasvirine göre giyinen dans kabileleri, davullara yapılan geleneksel müziklerle törenler yapmaktadır. Peru'da çocukların sağlıklı olmalarını isteyen aileler onlar için koyun ve evcil hayvanları öldürüyor ve öldürülen hayvanların kanları ile çocukları yıkıyor. Peru'da aile üyeleri ölülere olan saygılarını göstermek için üç yılda bir ölmüş akrabalarının mezarlarını açıp cesetleri dışarı çıkarır ve cesetlerin giysileri temizler. Gerekirse yenilerini giydiriyorlar ve ölüleri kasabanın etrafında yürütüyorlar. Peru'nun deniz mahsullerinin önemli bir yerinin olduğu çeşitli bir mutfağı vardır.

Kuzey Amerika -Meksika

Meksika, birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır. Meksika, boğa güreşinin ana vatanı olmasa da, dünyanın en büyük boğa güreşi arenası Meksika'dadır. Ayrıca dünyanın en büyük piramidi Cholula’ya ev sahipliği yapıyor. Bu ülkede yeni doğan bebeklere hem annesinin hem de babasının soyadı verilmektedir. Bu yüzden isimleri uzundur. Meksika’da yılbaşında saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar, her çalışında insanlar bir üzüm tanesi yer ve her bir üzüm tanesinde bir dilek tutarlar. Böyle olunca dileklerin gerçekleşeceğine inanılır. Ülkede 1 Kasım hayatını kaybeden çocuklara, 2 Kasım ise hayatını kaybeden yetişkinlere adanmıştır. Meksika’nın zengin ve çeşitli mutfağına baktığımızda ise acı biberlerin, sosların ve baharatların çok kullanıldığı, sevildiği görülür.

Avustralya – Endonezya

Endonezya dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip olan ülkesidir. İslamiyet dışında farklı kültürlere de sahiptir. Endonezya denilince Bali Adası akla ilk gelenlerdendir. Endonezya'da hâlâ teknolojiden uzakta yaşayan ilkel kabileler vardır. Endonezya'da ölüleri bir süre evde tutmaktadırlar. Ayrıca Endonezya'da erkekler gelin olmaktadır. Minangkabau toplumu kadınlar tarafından yönetilmektedir. Erkekler evlendikten sonra eşinin ailesinin evinde yaşamaktadırlar. Endonezya mutfağında ağırlıklı olarak pirinç yemekleri olsa da deniz ve et ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir. Bizi biz yapan kültürlerimiz, gelenek göreneklerimiz ve inançlarımızdır. Hepsi ayrılamaz bir bütündür. Farklılıklara saygı göstermek en güzel hoşgörülülüktür.


#kültür #farklıkültürler #endonezya #meksika #avustralya #machupicchu #flamenko #kastsistemi #holifestivali

bottom of page