top of page

ÖZGÜR SAVAŞÇI NELSON MANDELAMerhaba arkadaşlar, bu yazımda Nelson Mandela kimdir? Nasıl bir hayatı vardı? Başarıları nelerdir? sorularını cevaplayacağım ve vefatından bahsedeceğim.

Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918 yılında Mvezo/Güney Afrikaʼda doğmuştur. Fort Hare  Üniversitesiʼnde okurken siyasi olaylara karışmıştır ve okuldan uzaklaştırılmıştır. Daha sonra Transvaalʼa gitmiştir. Orada madenlerde polis memurluğu yapmıştır. Ayrıca yarım bıraktığı üniversitesini uzaktan devam ettirmiştir. 1942 yılında Witwatersrand Üniversitesi Hukuk Fakültesiʼnden mezun olmuş ve Güney Afrika tarihinde ilk siyahi avukat olarak görev yapmaya başlamıştır. 1962 yılı Ocak ayında arkadaşlarıyla izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, suikastler düzenlemek iddialarıyla yargılanmıştır. 1964 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Bunun nedeni ise, beyazların temsil olduğu parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savunmasıdır. Birçok kez mahkûm olmuş, hapiste kalmıştır. Bunlardan başlıcası Güney Afrikaʼda Robben Adasıʼnda 27 yıl hapiste kalmasıdır. Bu olaylardan sonra ırkçılık tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır ve böylece adı tüm dünyada duyulmuştur. 1990 yılında devlet başkanı F. W. de Klerk tarafından şartsız bir şekilde serbest bırakılmıştır. Serbest bırakılmasına Güney Afrika siyahileri ve birçok beyaz da sevinmiştir. Hapisten çıktıktan sonra demokratik bir Güney Afrika olması için çalışmış ve çabalamıştır. Çalışmaları karşılıksız kalmamıştır. 10 Mayıs 1994 yılında Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmıştır. Böylece ilk siyahi cumhurbaşkanı olmuştur.   

Özel hayatına baktığımızda ise üç evliliği vardır. İlk evliliğini 1994 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmıştır. Bu evliliği 13 yıl sürmüştür. Evliliğinden 4 çocuğu olmuştur. Madiba Thembekile ve Makgatho oğullarıdır. İlk oğulları Thembekile, babası mahkûmken vefat etmiştir. Makaziwe isimli kızı vefat edince, onun anısına ikinci kızlarına da bu ismi vermiştir. İkinci evliliği ise Winnie Medikizela Mandela ile olmuştur. Bu evliliğinde ise Zenani ve Zindzi isimli iki kızı olmuştur. 1996 yılında eşiyle boşanmışdır. Bunun sebebi ise eşinin adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılanmasıdır. Üçüncü evliliğini ise eski Mozambik başkanı Samora Machelʼin eski eşi Graça Machel ile yapmıştır. Nelson Mandela, 8 Haziran 2013 yılında akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştır. 5 Aralık 2013 yılında, 95 yaşında hayatını kaybetmiştir.        
Başarılarını, aldığı ödüllerini söylemeden önce belirtmek isterim ki en büyük başarısı ırkçılığa karşı böyle güzel bir simge olmasıdır.

Aldığı ödüller şunlardır: - 1962 yılında Lenin Barış Ödülü - 1979 yılında Nehru Ödülü - 1981 yılında Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü - 1983 yılında UNESCO Simon Bolivar Ödülü - 1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü - 1993 yılında F. W. de Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülüʼnü kazanmıştır. Nelson Mandela, yaşamı boyunca birçok mücadele vermiştir. Hatta bu konuda şöyle bir sözü vardır: “Mücadele  benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim.” O, tüm hayatı boyunca mücadele etmiştir. Irkçılığa karşı birçok insanı cesaretlendirmiştir. Nelson Mandela; Özgürlük Savaşçısı'dır. İnsanlara çok güzel örnek olmuştur. Birleşmiş Milletler, ırkçılığa karşı ve özgürlük davasında verdiği mücadeleden dolayı 18 Temmuzʼu “Uluslararası Nelson Mandela Günü”  ilan etmiştir. Güney Afrikaʼnın birçok bölgesinde her yıl 18 Temmuzʼda anma programları düzenlenmektedir. Bu yıl vefatının 8. yılı olacaktır. Huzur içinde uyu Özgür Savaşçı. 
bottom of page