top of page

Çağımızın En Büyük Sorunu: Ertelemek


Ortak bir huyumuz yahut ortak bir zayıflığımız bu, yapmak istediğimiz şeyleri mucizevi bir şekilde başka zamana ertelememiz.

Yapmamız gereken bir iş var ve biz o işi yapmamak için başka şeylere sığınıyoruz. Televizyon izliyoruz, Instagram’da reels videolarını izliyoruz, uyuyoruz ve daha birçok şey yapıyoruz ama yapmamız gereken işi bir türlü yapmıyoruz.

Yapmamız gerektiğini bilmemize rağmen bir türlü harekete geçmiyoruz.

Sürekli bahaneler buluyoruz. “Yarın yaparım.”, “Pazartesi olsun başlayacağım.” gibi ama o gün bir türlü gelmiyor. Ve erteledikçe omzumuzdaki yük artıyor.


Peki erteleme alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz?

Erteleme alışkanlığından kurtulabilmek için uygulayabileceğimiz 3 metotdan bahsedeceğim size. Hazırsanız başlıyorum.


1. 25/5 metodunu duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız hemen açıklıyorum. Öncelikle yapmak istediğiniz 25 hedefi bir kağıda yazın ve sizin için en önemli olan 5 tane maddeyi seçin. Ve tüm enerjinizi, dikkatinizi ve zamanınızı bu 5 maddeyi gerçekleştirmek için harcayın. Bu 5 hedefe ulaşmadan kalan 20 hedefe yönelmeyin. Bu sayede zihniniz daha sakin olacak ve yapmanız gereken işleri bahane bulmadan sistematik bir şekilde halledeceksiniz.


2. sıradaki kuralımız “Fil Kuralı.” Öncelikle bir sorum var: Bir fili nasıl yersiniz?

Bir araştırmaya göre kişiler bu soruya birbirinden farklı cevaplar vermiş. Mesela pişirerek, çatal bıçakla, fil yenmez gibi. Ama sorunun asıl cevabı parçalara ayırarakmış. Günlük hayatımızda yapmamız gereken birçok görev var ve bu görevleri yapması uzun süreli ve yorucu oluyor. İşte tam bu noktada devreye fil kuralı giriyor. Yapacağımız işleri küçük parçalara ayırmak ve sonrasında onları teker teker halletmek. Bu şekilde yapacağımız işler gözümüzde büyümemiş olur. Ve hayatımıza ertelemeden devam etmiş oluruz. Sizlere Mark Twain’in fil kuralını kısaca özetleyen bir sözünü paylaşmak için istiyorum. “Gelişme kaydetmenin sırrı başlamaktır. Başlamanın sırrı karmaşık, baskıcı görevlerinizi küçük, yönetebilir görevlere bölmek ve sonrasında ilkine başlamaktır.”


3. ve son olarak “Kurbağayı Ye Tekniği.” Düşündüğümüz zaman bir kurbağayı yeme fikri kulağa çok kötü geliyor değil mi? Ama işin sırrı tam olarak burada saklı :)) Kurbağayı ye tekniği ne? dediğinizi duyar gibiyim. Bu fikri ortaya atan kişi Mark Twain demiş ki; “Eğer işin bir kurbağa yemek ise, onu sabah ilk iş olarak yapmak en iyisidir. Eğer işin iki kurbağa yemekse, en büyük olanı önce yemek en iyisidir."

Yani, gün içerisinde yapmanız gereken birçok iş varsa ilk başta zorlandığın, en sevmediğin ve gözüne büyük gelen işleri hallet. Böylelikle günün geri kalanına kolay ve daha keyif alarak yapacağın işler kalıyor.

Benim ertelemek hakkında anlatacaklarım bu kadar. Eğer siz de bu konuda sorun yaşıyorsanız, kendinize bahane bulmadan ilk adımı atıp bu metodlardan birisini deneyebilirsiniz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

bottom of page